Anlık
Yarın
24° 27° 20°
    • TÜM ALANLARDA KURS KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Aynı anda hem lisans hem de önlisans veya lise seviyesinde sınava girilemeyecek.

KPSS sınavına başvuracaklar, aman dikkat!

2012-KPSS LİSANS sadece lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programlarından mezun

olanlar ile mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Bu kılavuz sadece bu sınavın kural ve işlemlerini kapsamaktadır. Yüksek lisans veya doktora derecesini almış olanlar, başvurularını lisans diplomasını aldıkları alandan yapacaklar, daha sonraki tarihlerde atanmak üzere tercihlerini belirlerken bu alanı göz önünde tutacaklardır.

Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle mezun olmamış olmak koşuluyla; önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise ve dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar 23 Eylül 2012 tarihinde yapılacak olan sınava gireceklerdir.

Bir lisans programından 18 Nisan 2012 tarihinden önce mezun olanlar/olacaklar, KPSS’ye Lisans düzeyinden girmek zorundadır.

 18 Nisan 2012 tarihinden sonra mezun olacaklar ise, mezuniyet durumlarını da göz önünde bulundurarak,

KPSS’ye Lisans düzeyinden veya Ortaöğretim/Önlisans düzeyinden girebilirler; ancak adayların söz konusu her iki düzeyden de sınava girmeleri mümkün bulunmamaktadır.)

 

DİKKAT:

2012-KPSS Lisans’a son başvuru tarihi olan 18 Nisan 2012 tarihi itibarıyla lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar önlisans veya ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar.

Bir adayın hem 2012-KPSS Lisans’a hem de 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a katılması mümkün değildir. 2012-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir. Buna göre, özellikle hâlen bir lisans programında okumakta olan ve 18 Nisan 2012 tarihinden sonra mezun olacak adayların 2012-KPSS’ye hangi düzeyde gireceklerine karar verirken bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

23 Eylül 2012 tarihinde yapılacak KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır.

Adayların, Yönetmeliğin A Grubu olarak tanımladığı kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve

kuruluşlarına başvurdukları tarihte, B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla sınava girdikleri öğrenim düzeyinde mezun durumda olmaları şarttır.

2012-KPSS Lisans

 Başvuru Kılavuzu

 Aday Başvuru Formu

 Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

 Başvuru Merkezleri

 Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Sınav MerkezleriPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   4610 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın